System ZAiRYMON dla mieszkańców miasta Żary
Projekt "Żary, tu chcę żyć!!!"
System ZAiRYMON powstał w ramach projektu „Żary, tu chcę żyć!!!” finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021, Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 i budżetu państwa realizowanego w ramach programu „Rozwój Lokalny”
Innowacyjna technologia
Cel projektu
Celem projektu było opracowanie i budowa kompleksowego, innowacyjnego systemu monitoringu jakości powietrza wraz z komputerowym modelem symulacyjnym oraz częścią analityczną i wizualizacyjną, obejmującego obszar miasta Żary wraz obszarami przylegającymi w odległości do 1 km od granic administracyjnych miasta.
Technologia
System ZAiRYMON wyposażono w najnowocześniejszą aparaturę pomiarową mierzącą wymagane wskaźniki jakości powietrza oraz aparaturę mierzącą parametry meteorologiczne w sposób ciągły z krokiem czasowym (próbkowaniem) nie dłuższym niż 30 min. Wszystkie mierzone parametry są w sposób nieprzerwany archiwizowane w czasie rzeczywistym na dedykowanych serwerach sieciowych. Serwery sieciowe zapewniają dostęp do archiwizowanych danych pomiarowych za pośrednictwem Internetu (dedykowana technologia telekomunikacyjna) w sposób bezpieczny, niezawodny i ciągły (24/7/365). Dane te są wykorzystywane przede wszystkim do wizualizacji parametrów jakości powietrza i danych meteorologicznych oraz analiz obejmujących m.in. predykcję jakości powietrza na kolejne godziny i/lub rekomendacje dla Jednostki Samorządu Terytorialnego odnośnie decyzji koniecznych w zakresie poprawy jakości środowiska. Wszystkie urządzenia pomiarowe oraz inne komponenty systemu ZAiRYMON zostały dobrane i skonfigurowane w sposób umożliwiający wzajemną komunikację i wymianę danych, a także kompatybilność sprzętową i programową. Urządzenia pomiarowe oraz inne komponenty systemu wraz z oprogramowaniem posiadają certyfikaty dopuszczenia na rynek polski oraz spełniają Polskie Normy oraz normy UE.
Zespół
Zespół, który pracował na projektem ZAiRYMON był interdyscyplinarny. Pracowali nad nim naukowcy z Instytutu Inżynierii Środowiska Uniwersytetu Zielonogórskiego, pracownicy firmy Integrale IT oraz Urzędu Miasta Żary, a także niezależni programiści i inne osoby, które na różnych etapach projektu dbały o jego powodzenie.